WebExpo

WebExpo is the largest conference in Central Europe for anyone whose business relates to the internet and who’d want to keep up-to-date.

WebExpo

WebExpo is the largest conference in Central Europe for anyone whose business relates to the internet and who’d want to keep up-to-date.

 • Michal Illich and Šárka Štrossová, will wrap up this whirlwind two days of talks and workshops. Michal will go over how WebExpo turned out this year, and Šárka will invite you for another great year.

  Closing Remarks

  #WebExpo

  118 views

 • by · Sep 24, 2016

  Michael Lopp is a Silicon Valley-based engineering leader who builds both people and product at companies such as Borland, Netscape, Palantir, Pinterest, and Apple. While he's not worrying about staying relevant, he writes about pens, bridges, people, poker, and werewolves at the popular weblog, Rands in Repose. He works as the VP of Engineering in San Francisco where he’s furiously working on helping teams reinvent work. Michael has written two books. His first book "Managing Humans, 3rd Edition" is a popular guide to the art of engineering leadership and clearly explains that while you be rewarded for what you build, you will only be successful because of your people. His second book "Being Geek" is a career handbook for geeks and nerds alike.

  Interview with Michael Lopp

  #WebExpo

  92 views

 • by · Sep 24, 2016

  Dobrý designér to všechno ví. A taky za všechno může Role designéra je komplikovaná. Musí uspokojit všechny okolo sebe od zadavatele po nové uživatele, kteří o produktu ještě ani netuší. Zároveň si do návrhu nesmí nechat příliš "kecat". Demokracie do designu totiž nepatří. Na druhou stranu, když se něco pokazí, může za to on. Jak to ustát? Jaké formy spolupráce a komunikace fungují? Jak nastavit vzájemná očekávání? Rozhovor s Petrem Staníčkem se bude věnovat vybraným kapitolám z jeho knihy Dobrý designér to všechno ví! a jeho novým zkušenostem z VIGO Group (Direct pojišťovna), kde momentálně sestavuje designérský tým, s kterým budou designovat nové produkty tak, aby je lidi milovali a rádi používali.

  Rozhovor s Petrem Staníčkem

  #WebExpo

  104 views

 • by · Sep 24, 2016

  In the vast universe of web development, there’s a corner that demands an orbit all its own: the canvas tag. Browsers are fantastic platforms for creative coding — arguably the best. In this talk, Bruno will go through the use of canvas for experimentation, as well as part of real-world applications.

  There is also canvas

  #WebExpo

  121 views

 • Na přednášce se dozvíte, že vývoj e-shopu není jen o košíkách, ale může být velkou technologickou výzvou. Tomáš vás nechá nahlédnout pod pokličku jednoho z největších e-commercových řešení v ČR, na používanou kombinaci technologií a na jeho strasti i slasti, které jsou s vývojem tak rozsáhlého řešení spojeny. Provede vás historií vývoje celé platformy a nastíní svou technologickou vizi e-commercových řešení pro 21. století.

  Proč by dneska někdo měl chtít dělat e-shop?

  #WebExpo

  110 views

 • by · Sep 24, 2016

  You have a deep desire to build. Every so often, a thing you build creates unexpected value and you discover success. In this talk, Lopp argues that while your success is satisfying and perhaps profitable, continued success is often dependent on two non-intuitive strategies: hiring people who are willing to disrupt that success and your willingness to throw your success away.

  Stables and Volatiles – how to get different types of humans to work together

  #WebExpo

  367 views

 • by · Sep 24, 2016

  A creative methodology to build brand building blocks as a foundation for product design. Brand building blocks serve as a road map for the major decisions in the product design process. They reflect the core business goals and outline the way they will be achieved. When planning what features will be included and how will they be implemented, these understandings can be a very powerful decision making tool. This lecture will discuss a structured creative methodology to come up with brand building and how these can serve as a foundation for a creation of successful, coherent user experience.

  From brand to business to product

  #WebExpo

  53 views

 • by · Sep 24, 2016

  Building large modular user intefrace in javascript for cross-platform delivery. Ondra will show, how he build the next generation of Avast UI for Chromium / EdgeHTML / Webkit 1. Modular Architecture for continuous deployment and A/B testing 2. Emulated Dev IDE - running UI scenarios, replaying logs and running tests

  Javascript desktop applications

  #WebExpo

  41 views

 • by · Sep 13, 2014

  Nenechte se zmást obrázky PŘED a PO. Lidi chtějí řešení, ale brání se změně. Vědomě i podvědomě. Co by měl by designer umět krom návrhu? Adam vám ukáže jak se vyvarovat záseků v jednotlivých fázích rebrandingu. Jak najít a prosadit změnu názvu, jak se vyvarovat Rorschachova efektu při prezentaci loga, a jak překonat strachy a dodat klientovi odvahu udělat změnu. Poví vám příběh za dvěma roky práce pro právní organizaci Frank Bold. (www.frankbold.org)

  Design for change

  #WebExpo

  20 641 views

 • by · Sep 23, 2016

  Working with CSS is tricky enough as it is: working with legacy CSS can be nightmarish. In this talk, we’ll look at how we decide what to refactor and when; how we can refactor code whilst still shipping features; how to avoid regressions when adding new CSS; how we can avoid the dreaded refactoring tunnels; running new and legacy code in tandem; and a bunch of other neat little tips and tricks.

  Refactoring CSS Without Losing Your Mind

  #WebExpo

  15 676 views

 • by · Sep 14, 2014

  Velká data přinášejí nejen nový pohled na soukromí, ale úplnou proměnu médií, sportu, celebrit, válečných konfliktů i volebních vítězů. Vizuální přednáška Filipa Douška o tom, jak navigovat dobou, ve které se stírá hranice mezi mikro a makrosvětem. http://www.hejnobezptaku.cz/

  Jak big data mění svět

  #WebExpo

  10 597 views

 • by · Sep 19, 2015

  The user experience design discipline is stagnating at a dangerous time. Its core mindsets, methods, and tools have been successful over the last decade, but are becoming poorly suited to the challenges of 2015 and beyond.

  Product Design for Tomorrow

  #WebExpo

  9 670 views

 • by · Sep 13, 2014

  Zkaženost „kreativního“ světa je v tom, že mu vládnou zvyklosti, které oslavují vnuknutí kreativních šoumenů a doměnky nezkušených klientů. Výsledkem takových zvyklostí je produkt, o který nikdo stojí. Jak dlouho dokážu svoje lidi přesvědčovat, aby zůstávali do noci v práci? Proč máme pro někoho pracovat zadarmo? Proč bych se měl těšit do práce? Kvůli tendrům? Už ne. Změna přichází.

  Tendr je nemoc, pryč s ní

  #WebExpo

  7 744 views

 • by · Sep 13, 2014

  25 people, $0 investors’ money, 24 months and $3M+ recurring revenue. Do you want to replicate it with your idea? Will share our story & tips on how to make an internet company with revenue from nothing.

  How to build a software start-up with $3M revenue without any investors in 24 months

  #WebExpo

  6 497 views

 • by · Sep 13, 2014

  Nikdy se nepovedlo, aby nový subjekt získal ve volbách 18.65 %. Když pomineme porevoluční roky a bereme posledních třeba 20. To je loňský rok, letos už to všichni považovali za normální, přesto se s mnohem menším budgetem povedlo udělat lepší čísla v onlinu. Kromě toho ANO volby vyhrálo, o 2700 hlasů. O zkušenosti z kampaně a využití onlinu bude povídat Marek Prchal.

  Rok a osm měsíců kontinuální kampaně pro ANO

  #WebExpo

  4 864 views

 • by · Sep 20, 2015

  We’re working on increasingly complex websites. There’s a temptation to match this growth with increasingly complex solutions. But there’s a real value in keeping things simple…or at least starting things simple. If you can build a solid robust foundation, there’s a good chance that your work will be future-friendly. Prepare to have your brain subtly rewired as we look beneath the surface-level implementation details of the web to reveal the semantic structure below. Whether you’re publishing content or building the latest hot app, the principle of progressive enhancement will change the way you think about your work.

  Enhance!

  #WebExpo

  4 138 views

 • N
  6 presentations 6 talks · 1 252 views
  No info
 • D
  3 presentations 3 talks · 246 views
 • 4 presentations 4 talks · 3 723 views
  Karel Smutný je agilní kouč a programátor. Pracuje převážně pro větší firmy (převážně z finančního sektoru), kterým pomáhá zprůhlednit a zefektivnit proces vývoje software. Vyhazuje staré koberce a pomáhá zametat, co se pod nimi za léta nashromáždilo. Ve volném čase staví z Lega a programuje se svými dětmi.
 • 4 presentations 4 talks · 7 091 views
  Independent software gardener, libertarian, web applications consultant and trainer. Google Developer Expert for HTML5 and Google Closure Tools.
 • 3 presentations 3 talks · 4 839 views
  Connecting business with digital innovations. Founder of EF1, KnowHowKlub & Easytask.
 • 2 presentations 2 talks · 2 620 views
  Honza Sechovec je Innovation evangelist v České spořitelně. Během své více než patnáctileté mezinárodní praxe v IT zastával různé pozice v Armádě České republiky a v NATO. Jeho zkušenosti sahají od designování a provozu rozsáhlých datových sítí až po vývoj mobilních aplikací a inovace v IT.
 • M
  2 presentations 2 talks · 1 184 views
 • 4 presentations 4 talks · 4 003 views
  Data a lidi.
 • no followings