WebExpo

WebExpo is the largest conference in Central Europe for anyone whose business relates to the internet and who’d want to keep up-to-date.

WebExpo

WebExpo is the largest conference in Central Europe for anyone whose business relates to the internet and who’d want to keep up-to-date.

 • by · Sep 24, 2016

  You have a deep desire to build. Every so often, a thing you build creates unexpected value and you discover success. In this talk, Lopp argues that while your success is satisfying and perhaps profitable, continued success is often dependent on two non-intuitive strategies: hiring people who are willing to disrupt that success and your willingness to throw your success away.

  Stables and Volatiles – how to get different types of humans to work together

  #WebExpo

  158 views

 • by · Sep 23, 2016

  Working with CSS is tricky enough as it is: working with legacy CSS can be nightmarish. In this talk, we’ll look at how we decide what to refactor and when; how we can refactor code whilst still shipping features; how to avoid regressions when adding new CSS; how we can avoid the dreaded refactoring tunnels; running new and legacy code in tandem; and a bunch of other neat little tips and tricks.

  Refactoring CSS Without Losing Your Mind

  #WebExpo

  5 945 views

 • by · Sep 23, 2016

  We think we're designing software, websites, and experiences. But we're not. We are agents of change. Our systems shape belief and behavior at scale. If we hope to be better, empathy for the user isn't enough. We must also wrangle with culture, governance, methods, metrics, and the false dichotomies of mind-body and plan-build, because the things we make are reflections of how we see and sort ourselves. In this spirited tour of information architecture, organizational strategy, and systems thinking, Peter Morville draws from his latest book, Intertwingled, to reveal how everything is connected from code to culture.

  The Architecture of Understanding

  #WebExpo

  122 views

 • by · Oct 4, 2015

  In the last 10 years, following the launch of Y-Combinator, accelerators have popped up around the planet to help entrepreneurs grow their startups and seemed to have become a right of passage for a tech founder. What value do they actually bring? How can you differentiate between charlatans and the real deal? What should you pay attention to before applying to an accelerator? Can they really help you make it or break it? In this talk, we will look inside the business of accelerators.

  Are Tech Accelerators Useful?

  #WebExpo

  985 views

 • by · Oct 4, 2015

  Společně se podíváme na vývoj organizace práce na projektu naší počítačové hry. Povíme si o úskalích a konkrétních problémech při tvorbě modelů a otevřeného světa. Nevyhneme se ani rizikům spolupráce v mezioborovém, extrémně různorodém týmu. Uvidíme proč je iterování nejlepší, ale ne vždy možné nebo proč je dlouhodobý plán dobrý rádce, ale špatný pán. A samozřejmě bude i prostor pro dotazy. To vše ve zhuštěné formě na ploše 20 minut.

  Project management grafiky ve Warhorse

  #WebExpo

  1 233 views

 • by · Oct 3, 2015

  Investovat do začínajích firem ve střední a východní Evropě, tedy mimo tradiční světové technologické velmoci, je těžší a dobrodružnější. Jak najít budoucí hvězdy a jak o nich přesvědčit investory? Credo Ventures to dovede. Firma právě otevřela svůj druhý fond, v němž je rovná miliarda korun. O povedených investicích i failech a o budoucích investicích promluví Ondřej Bartoš.

  Nový miliardový fond Credo Ventures

  #WebExpo

  1 162 views

 • Jan Sechovec, Michal Illich a Šárka Štrossová společně zakončí víkendovou smršť přednášek a workshopů. Michal prozradí, jak se tento rok WebExpo povedlo a Šárka vás pozve na další skvělý ročník. Kromě toho se dozvíte jména výherců soutěže z workshopu České spořitelny.

  Webexpo 2015 - Zakončení

  #WebExpo

  1 132 views

 • by · Sep 20, 2015

  Jak se bude pracovat v roce 2020? Jak technologie ovlivní generaci digitálních podnikatelů, politiku nebo veřejnou správu? Jak budou spolupracovat technologické firmy s těmi “ostatními”? Žijeme v úžasné době, ve kterém nám technologie a inovace umožňují dosáhnout téměř čehokoli. Ale ty pravé změny teprve přijdou. Exkluzivní přednáška pro WebExpo ukáže nové cesty a možnosti pro váš současný nebo budoucí byznys.

  Budoucnost digitálních inovací

  #WebExpo

  1 134 views

 • by · Sep 13, 2014

  Nenechte se zmást obrázky PŘED a PO. Lidi chtějí řešení, ale brání se změně. Vědomě i podvědomě. Co by měl by designer umět krom návrhu? Adam vám ukáže jak se vyvarovat záseků v jednotlivých fázích rebrandingu. Jak najít a prosadit změnu názvu, jak se vyvarovat Rorschachova efektu při prezentaci loga, a jak překonat strachy a dodat klientovi odvahu udělat změnu. Poví vám příběh za dvěma roky práce pro právní organizaci Frank Bold. (www.frankbold.org)

  Design for change

  #WebExpo

  20 101 views

 • by · Sep 14, 2014

  Velká data přinášejí nejen nový pohled na soukromí, ale úplnou proměnu médií, sportu, celebrit, válečných konfliktů i volebních vítězů. Vizuální přednáška Filipa Douška o tom, jak navigovat dobou, ve které se stírá hranice mezi mikro a makrosvětem. http://www.hejnobezptaku.cz/

  Jak big data mění svět

  #WebExpo

  10 429 views

 • by · Sep 19, 2015

  The user experience design discipline is stagnating at a dangerous time. Its core mindsets, methods, and tools have been successful over the last decade, but are becoming poorly suited to the challenges of 2015 and beyond.

  Product Design for Tomorrow

  #WebExpo

  9 417 views

 • by · Sep 13, 2014

  Zkaženost „kreativního“ světa je v tom, že mu vládnou zvyklosti, které oslavují vnuknutí kreativních šoumenů a doměnky nezkušených klientů. Výsledkem takových zvyklostí je produkt, o který nikdo stojí. Jak dlouho dokážu svoje lidi přesvědčovat, aby zůstávali do noci v práci? Proč máme pro někoho pracovat zadarmo? Proč bych se měl těšit do práce? Kvůli tendrům? Už ne. Změna přichází.

  Tendr je nemoc, pryč s ní

  #WebExpo

  7 600 views

 • by · Sep 13, 2014

  25 people, $0 investors’ money, 24 months and $3M+ recurring revenue. Do you want to replicate it with your idea? Will share our story & tips on how to make an internet company with revenue from nothing.

  How to build a software start-up with $3M revenue without any investors in 24 months

  #WebExpo

  6 121 views

 • by · Sep 23, 2016

  Working with CSS is tricky enough as it is: working with legacy CSS can be nightmarish. In this talk, we’ll look at how we decide what to refactor and when; how we can refactor code whilst still shipping features; how to avoid regressions when adding new CSS; how we can avoid the dreaded refactoring tunnels; running new and legacy code in tandem; and a bunch of other neat little tips and tricks.

  Refactoring CSS Without Losing Your Mind

  #WebExpo

  5 945 views

 • by · Sep 13, 2014

  Nikdy se nepovedlo, aby nový subjekt získal ve volbách 18.65 %. Když pomineme porevoluční roky a bereme posledních třeba 20. To je loňský rok, letos už to všichni považovali za normální, přesto se s mnohem menším budgetem povedlo udělat lepší čísla v onlinu. Kromě toho ANO volby vyhrálo, o 2700 hlasů. O zkušenosti z kampaně a využití onlinu bude povídat Marek Prchal.

  Rok a osm měsíců kontinuální kampaně pro ANO

  #WebExpo

  4 747 views

 • by · Sep 20, 2015

  We’re working on increasingly complex websites. There’s a temptation to match this growth with increasingly complex solutions. But there’s a real value in keeping things simple…or at least starting things simple. If you can build a solid robust foundation, there’s a good chance that your work will be future-friendly. Prepare to have your brain subtly rewired as we look beneath the surface-level implementation details of the web to reveal the semantic structure below. Whether you’re publishing content or building the latest hot app, the principle of progressive enhancement will change the way you think about your work.

  Enhance!

  #WebExpo

  4 056 views

 • N
  6 presentations 6 talks · 1 252 views
  No info
 • D
  0 presentations 0 talks · 0 views
 • 4 presentations 4 talks · 3 500 views
  Karel Smutný je agilní kouč a programátor. Pracuje převážně pro větší firmy (převážně z finančního sektoru), kterým pomáhá zprůhlednit a zefektivnit proces vývoje software. Vyhazuje staré koberce a pomáhá zametat, co se pod nimi za léta nashromáždilo. Ve volném čase staví z Lega a programuje se svými dětmi.
 • 4 presentations 4 talks · 6 814 views
  Independent software gardener, libertarian, web applications consultant and trainer. Google Developer Expert for HTML5 and Google Closure Tools.
 • 3 presentations 3 talks · 4 572 views
  Connecting business with digital innovations. Founder of EF1, KnowHowKlub & Easytask.
 • 2 presentations 2 talks · 2 468 views
  Honza Sechovec je Innovation evangelist v České spořitelně. Během své více než patnáctileté mezinárodní praxe v IT zastával různé pozice v Armádě České republiky a v NATO. Jeho zkušenosti sahají od designování a provozu rozsáhlých datových sítí až po vývoj mobilních aplikací a inovace v IT.
 • M
  2 presentations 2 talks · 1 061 views
 • M
  3 presentations 3 talks · 3 714 views
  Jyxo founder
 • no followings